Neef Corporation has provided the following data for its two most recent years of operation: Selling price per unit $ 84 Manufacturing costs: Variable manufacturing cost per unit produced: Direct

Neef Corporation has provided the following data for its two most recent years of operation: Selling price per unit $ 84 Manufacturing costs: Variable manufacturing cost per unit produced: Direct materials $ 12 Direct labor $ 5 Variable manufacturing overhead $ 4 Fixed manufacturing overhead per year $ 432,000 Selling and administrative expenses: Variable selling and administrative expense per unit sold $ 5 Fixed selling and administrative expense per year $ 61,000 Year 1 Year 2 Units in beginning inventory 0 3,000 Units produced 12,000 9,000 Units sold 9,000 10,000 Units in ending inventory 3,000 2,0000 The unit product cost under variable costing in Year 1 is closest to: $26.00 $57.00 $21.00 $62.00

Need your ASSIGNMENT done? Use our paper writing service to score better and meet your deadline.


Click Here to Make an Order Click Here to Hire a Writer