Preparing variable costing Income Statements, Production exceed sales ReVitalAde produced 13,000 cases of powdered drink mix and sold 12,009 Cases in April 2018. The Sales Price was $29, Variable costs

Preparing variable costing Income Statements, Production exceed sales ReVitalAde produced 13,000 cases of powdered drink mix and sold 12,009 Cases in April 2018. The Sales Price was $29, Variable costs were $12 Per case ($9 manufacturing and selling and administrative), and total fixed costs were $100,000 ($91,900 manufacturing overhead and $9,000 selling and administrative). The company had no beginning Finished Goods Inventory. Requirements Prepare the April income statement using variable costing. Determine the product cost per unit and the total cost of the 1,000 cases in the Finished Goods Inventory as of April 30.

Need your ASSIGNMENT done? Use our paper writing service to score better and meet your deadline.


Click Here to Make an Order Click Here to Hire a Writer